Background image: Priatelia šabľozubého tigra Background image: Priatelia šabľozubého tigra
Social Icons

Ako si hľadám cestu

6 min. čítania
Image of: Rastislav Weber Rastislav Weber
TL;DR Dnešný svet je postfaktický, emócie majú väčšiu silu ako informácie. Napriek tomu, alebo možno práve preto, som sa rozhodol ísť cestou faktov. Nevšímam si letáky zázračných liečiteľov či výrobcov výživových doplnkov, čerpám z overených zdrojov a fakty si overujem z viacerých strán. Cestu často začínam v záverečných prácach z českých univerzít, z lekárskych či farmaceutických fakúlt. Od nich sa odrážam k aktuálnym vedeckým prácam v renomovaných databázach, ktoré následne overujem využitím minimálne troch AI so schopnosťou uvažovania (reasoningu).

Človek je tvor spoločenský, vždy sme vytvárali skupiny, od tlúp až po národy. A to, čo je správne či morálne, vždy určoval ten, kto dominoval vo svojej komunite, či už to bol najlepší lovec, šaman, kráľ, biskup alebo prezident. Tento vzorec správania nám vštepila evolúcia a doviedol nás až tam, kde sme, človek je dominujúci druh na Zemi.

Ako rástol počet ľudí na planéte, múdre hlavy si uvedomili, že pri limitovaných zdrojoch, ktoré máme k dispozícii (pôda, vzduch, voda...), lídrovský princíp "sila dáva právo" nevyhnutne skončí katastrofou a mali by sme začať presadzovať "právo dáva silu", oprostiť sa od vodcov stáda a riadiť sa rozumom, resp. faktmi.

🐯
Anglicky je to: Rule of law over rule of might.

Osvietenstvo nám prinieslo dovtedy nevídanú explóziu poznania. Každý vedný odbor doslova vybuchol vedomosťami, ktoré sa pretavovali do praxe a keď sme prekonali aj hrozby konfliktov, zdalo sa nám koncom dvadsiateho storočia, že sme definitívne na ceste k hviezdam.

Akurát, že sme buď vyrazili prirýchlo, alebo je v nás to stádo s býkom na čele zakorenené až príliš. Už na prelome milénií sa začalo kormidlo dejín otáčať skôr podľa emócií než podľa faktov a príchod sociálnych sietí skazu dokonal. Aj najbohatšie a najmocnejšie štáty či národy podľahli tomu, kto najviac bučí, a v súčasnosti sa už k hviezdam ani veľmi nedívame.

Ľudia žijú na sociálnych sieťach a čerpajú z nich to, čo považujú za fakty. Algoritmy sietí sú nastavené na zarábanie, potrebujú "riavy a davy", a preto dávajú hlas tomu, kto pritiahne najviac pozornosti.

No stádové emócie sú najmä negatívne: strach, hnev, závisť či nenávisť. Láska je vždy osobná a zbožňovanie vie síce stmeliť, no kým hnev vie byť otočený aj k skupine ľudí, uctievanie sa vždy týka iba jednotlivca.

Siete potrebujú hýbať masami, preto im dominuje temná strana Sily a najmocnejší influenceri sú skôr Sithovia než Jedi. Človek, ktorý získal pozornosť sietí, má následne moc presvedčiť iných ľudí o tom, že to, čomu verí on, je pravda. A keď presvedčí veľmi veľa ľudí, algoritmy spätnou väzbou usúdia, že to, čo vraví, musí byť pravda - inak by to predsa nebolo také populárne. A kruh sa uzavrie, pravdou sa nestane to, čo je podložené faktmi, ale to, čomu ľudia veria.

Ja som sa rozhodol ísť inou cestou. Nevyhýbam sa sociálnym sieťam, ale problematika, ktorej sa venujem, nie je vhodná na kratučké TikTokové video so zodvihnutým palcom či pokývaním ukazováka. A reel na Instagrame tiež nedokáže viac, než vyplaviť dopamín pri swipovaní. Píšem preto primárne tento blog, o ktorý sa potom tie videá a reely budú vedieť oprieť. Informácie sa snažím podať zrozumiteľne a všetko, čo tvrdím, si overujem, už keď si vyberám tému. A používam interný CRAP test.

  • C - current: používam čo najaktuálnejšie štúdie, v prípade longevity môže byť informácia spred 10 rokov zastaraná,
  • R - reliable: čerpám len zo spoľahlivých zdrojov, žiadne štúdie v predátorských časopisoch,
  • A - authority: autori prác, z ktorých čerpám, sú overenými kapacitami vo svojom odbore,
  • P - purpose/point of view: sám píšem preto, aby som informoval predovšetkým priateľov, a podobne sa snažím nečerpať z informácií, ktoré uvádzajú na svojich stránkach napríklad výrobcovia výživových doplnkov (aj keď to môžu byť vedecké štúdie, sú zaujatí).

V praxi je môj postup najčastejšie takýto:

  1. Téma. Buď to zaujíma mňa, alebo sa mi ozve niekto z priateľov či rodiny.
  2. Prvé zorientovanie. Použijem vyhľadávač: minimálne Google, Bing a Google v súkromnom okne. Dnes je to komplikované tým, že Google už aj na Slovensku používa AI Search a jeho výsledky vedia byť... nekonzistentné. Ale ak to vypisuje bludy, dosť to vidieť už na prvý pohľad - ak sa v téme orientujete.
  3. Ak vypadnú z vyhľadávania nejaké štúdie, ktoré sú k dispozícii celé online, prečítam si ich. Samozrejme, len štúdie, ktoré prejdú CRAP testom.
  4. Ak štúdie nenájdem, alebo si odporujú, prípadne nejdú smerom, ktorý by som chcel, pozriem sa do databáz záverečných prác univerzít. Hlavne na brnenskej MUNI majú fakt super vyhľadávanie (https://is.muni.cz/repozitar/ a https://is.muni.cz/thesis/), môžete pokojne hľadať fulltextovo, aj frázy ako "koenzým Q10". Nejakú prácu vždy nájdem a bez ohľadu na to, aká je, vždy má k téme uvedené aj zdroje, z ktorých čerpala ona - a to už je väčšinou veľmi kvalitný zdroj.
  5. Zozbierané podklady nahrám do nástroja NotebookLM od Google. Tento nástroj používa AI, ale obmedzí ju v hraniciach dodaných podkladov. Notebook vie nad podkladmi vygenerovať bázu znalostí, sumáre štúdií, citácie, mind map a podobne, vizualizuje mi informácie.
  6. V tejto fáze mám dosť informácií na to, aby som napísal prvú verziu článku.
  7. Článku spravím fact checking cez niekoľko AI. OpenAI ChatGPT 4o je univerzálny, ale z jeho pripomienok zoberiem do úvahy väčšinou len tie štylistické. ChatGPT o3 už vie posúdiť obsah práce veľmi slušne, vrátane dohľadania zdrojov k tvrdeniam. Anthropic Claude Opus 4 tiež, ten má niekedy také logické pripomienky, že žasnem. Ale Claude (a ani ChatGPT) nevedia až tak dobre hľadať na internete, problém ani nie je v tom, že nehľadajú správne, ale že vypíšu výsledky vyhľadávania, ktoré nie sú reálne, doslova halucinujú. Vo vyhľadávaní je lepšia Google Gemini - v premýšľaní má dobré aj slabšie momenty, ale v dohľadávaní dodatočných zdrojov k téme je momentálne (6/2025) nedostihnuteľná. Vždy mi nájde niečo, čo sa mi hodí, a to potom doplním do článku. Akurát, že tiež zvykne halucinovať, takže nič od AI nemožno brať tak, ako je (asi-is), všetko treba preveriť.
  8. Použijem svoj štylistický editor www.umberto.sk, ktorý mi v texte zvýrazní príliš ťažké vety, opakujúce sa slová či frázy, pomocou neho článok doladím.
  9. Na ilustračné obrázky používam Midjourney. ChatGPT alebo Grok (v X) sú lepšie v porozumení zadania, nakreslia presne to, čo chcete vrátane textu v slovenčine, ale nie je jednoduché prinútiť ich kresliť pekne - vždy konvergujú k tým pár štýlom, ktoré dnes vidíte v každom influencerskom profile. Midjourney má s textom problém a zadanie si vykladá po svojom, ale keď s ňou robíte dlhšie, jej správanie sa dá predvídať. Výsledok po MJ ale musím vždy doladiť v Photoshope (a najprv ich upscalujem v Topaz Photo AI). A ak dopĺňam texty, tak v Affinity Designeri.

A to je všetko, žiadne tajomstvo. Denne mi chodia desiatky mailov z eshopov/lekární a na sieťach mi skáču reely desiatok influencerov v oblasti finess, rehabilitácie či výživy. Odoberám ich zámerne, aby som bol v obraze a dovolím si tvrdiť, že z môjho postupu používajú tak 1-3 body.

A to mi nestačí.

🐯
Pretože s Tigrom sa dá spriateliť iba tak, že si navzájom dôverujete.

Čo je pravda a čo si myslíme, že je pravda

  1. Vosoughi S, Roy D, Aral S. The spread of true and false news online. Science. 2018 Mar 9;359(6380):1146-1151. doi: 10.1126/science.aap9559. PMID: 29590045. Dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29590045/
    • Poznámka: Prelomová štúdia, ktorá ukazuje, že falošné správy sa šíria rýchlejšie a hlbšie ako tie pravdivé, najmä kvôli ich emocionálnemu náboju (strach, hnev).
  2. Lazer DMJ, Baum MA, Benkler Y, Berinsky AJ, Greenhill KM, Menczer F, Metzger MJ, Nyhan B, Pennycook G, Rothschild D, Schudson M, Sloman SA, Sunstein CR, Thorson EA, Watts DJ, Zittrain JL. The science of fake news. Science. 2018 Mar 9;359(6380):1094-1096. doi: 10.1126/science.aao2998. Epub 2018 Mar 8. PMID: 29590025. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29590025/
    • Poznámka: Prehľadový článok o tom, ako fungujú "fake news" a prečo sú ľudia náchylní veriť nepravdivým informáciám.
  3. Masarykova univerzita (MUNI). (n.d.). Repozitář závěrečných prací. Dostupné z: https://is.muni.cz/repozitar/ a https://is.muni.cz/thesis/
    • Poznámka: Priamy odkaz na databázy záverečných prác.

Pripnuté:

Longevity

Posledná zmena: jún 27, 2025

Autor

Rastislav Weber 16 článkov

Storybringer. Crafting worlds out of words.

Registrovať do Newslettra

Prihláste sa k odberu nášho newslettra a získajte prístup k prémiovému obsahu.

Komentáre