Background image: Priatelia šabľozubého tigra Background image: Priatelia šabľozubého tigra
Social Icons

Kliešte a repelenty

7 min. čítania
Image of: Rastislav Weber Rastislav Weber
TL;DR Muchy a komáre sú na Slovensku hlavne nepríjemné. No kliešte sú doslova smrteľne nebezpečné, prenášajú choroby s trvalými následkami. Pred hmyzom sa dá chrániť repelentom, no vyznať sa v ponuke nie je ľahké, aj v rámci jednej značky môžu byť výrobky s rôznymi účinnými látkami. Ak ste v lese či na lúke oblečení, používajte Icaridin (napr. Diffusil Plus). Priamo na pokožke pomôže repelent s účinnou látkou DEET (napr. Off! Sport). A najšetrnejší repelent pre deti je s látkou IR3535, napr. Predator Repelent Junior - ale pozor, tento bráni pred uštipnutím, ale neodradí hmyz od sadnutia si na telo, čo môže byť deťom nepríjemné.

Priatelia šabľozubého tigra chodia často do prírody. A v lete vie byť príroda nebezpečná. Okrem bláznov na štvorkolkách je najväčšou hrozbou zrejme kliešť (Ixodes ricinus). Prenáša encefalitídu, pred ktorou sa dá chrániť očkovaním, a lymskú boreliózu, na ktorú zatiaľ nie je ani očkovanie, ani liečba, pokiaľ sa borelióza nepodchytí včas.

☝️
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde: Ak ešte nie ste zaočkovaní, určite neváhajte. Ale pozor, prvotné očkovanie zahŕňa 3 injekcie, dve krátko za sebou, a potom jedna po pol roku. Plus oživenie protilátok každých 5 rokov (po 60-tke každé 3).

Ponuka repelentov je široká. Problém je v tom, že ak vám aj kamarát odporučí "Off", že jemu to funguje, tak značka "Off" má desiatku produktov s rôznymi účinnými látkami. A nie je Diffusil ako Diffusil Plus, Dry či Family, pri cenových akciách pozor aj na polovičné balenia (s rovnakým obrázkom v eshope, klasický prípad shrinkflácie). Chaos - a kliešte striehnu (aj na tigre).

Čo je shrinkflácia?

O shrinkflácii vravíme, keď výrobcovia nezvýšia cenu tovaru, ale zmenia množstvo tovaru v balení, prípadne zmenia balenie tak, aby sa veľmi podobalo pôvodnému, ale nové je menšie - z anglického shrinkflation, shrink (zmenšiť) a inflation (inflácia). Je to moderný spôsob, ako tvrdiť: "Všade je síce inflácia, ale my sme ceny nezmenili, nakúpte u nás!"

🐯
Toto je vyžiadaný článok, ktorý ste si pýtali. Ak máte záujem o spracovanie nejakej témy skôr, pokojne mi napíšte na tiger@rastislavweber.sk.

Pri repelentoch sa riaďte účinnou látkou. Všetko sú silné chemikálie, takže musia byť na obale výrobku citované aj s koncentráciou.

Najčastejšie sú tieto tri:

DEET (N,N-dietyl-m-toluamid)

Na holú pokožku

Je to jedna z najúčinnejších a najdlhšie preverených repelentných látok. Funguje tak, že narušuje schopnosť hmyzu detekovať pachy človeka.

Koncentrácia a účinnosť: Vyššia koncentrácia (napr. 20 - 50 %) znamená dlhšiu ochranu. Pre kliešte sú odporúčané koncentrácie aspoň 20 - 30 %.

Výhody: Vysoká účinnosť proti širokému spektru hmyzu vrátane kliešťov, komárov (aj tropických) a múch. Dlhá doba ochrany.

Nevýhody: Môže mať silnejší zápach, pri vyšších koncentráciách môže dráždiť citlivú pokožku, môže poškodzovať niektoré syntetické materiály. Pre deti sa odporúčajú nižšie koncentrácie a opatrnosť pri aplikácii, z čoho vyplynie, že deti bude zriedený DEET chrániť iba proti muchám a komárom, nízka koncentrácia neodpudí kliešte.

🚫
Pozor, DEET je škodlivý pre domáce zvieratá. Po oblízaní vašej repelentom nastriekanej či natretej ruky im hrozí otrava, menšie zvieratko to môže aj zabiť. Tiež silnejšia koncentrácia DEET, napr. ako je v maďarskom prípravku Szuku (u nás sa nepredáva bežne, len v poľovníckych a rybárskych obchodoch, Szuku má až 23 % koncentráciu DEET)
🐯
DEET použite na odhalenú pokožku. Ak ste oblečení, aj slabšie funguje, aj riskujete, že si zničíte drahé nohavice (kliešte žijú v tráve, takže na vás idú vždy odspodu).

Produkty:

  • Predator Repelent Forte (25 % DEET),
  • OFF! Protect Spray 100 ml má len 15 %,
  • OFF! Sport repelent v spreji 100 ml má 25 %,
  • Klasický "socialistický žltý" Alpa Repelent FORTE obsahuje až 28 % dietyltoluamidu, ale pozor, rovnaký obal bez nápisu "Forte" obsahuje len 16 % DEET, a verzia "pre deti" má úplne inú látku – IR3535.

Icaridin (Picaridin)

Na oblečenie a topánky

Funguje podobne ako DEET, no je šetrnejší k pokožke, nemá taký silný zápach a nepoškodzuje syntetické materiály (ten používame v rodine roky na goretextové topánky a štucne).

Koncentrácia a účinnosť: Pre kliešte sú odporúčané koncentrácie od 10 % vyššie, pričom 16 - 20 % poskytuje veľmi dobrú ochranu (podobnú stredným koncentráciám DEET). Ochrana môže trvať 4 - 8 hodín, silnejšia koncentrácia aj predlžuje účinok.

Výhody: Šetrnejší k pokožke, bez zápachu, nepoškodzuje väčšinu materiálov, vhodný pre deti (od 2 rokov) a osoby s citlivou pokožkou.

Nevýhody: Kratšia doba účinnosti pri nižších koncentráciách, ktoré sú pomerne bežné - vtedy Icaridin funguje len na muchy a komáre.

🐯
Icaridin je ideálny, keď idete ráno na huby. Nastriekate si to na topánky a nohavice pod kolenom a kliešte by vam mali dať pokoj. Toto mám osobne overené, Diffusil Plus používame roky, keď ideme od jari do jesene na túru. Ale na muchy bzučiace okolo uší je lepší DEET.

Produkty:

  • Diffusil Plus 16 %,
  • Decathlon Repelent v spreji Icaridine 100 ml 20 %,
  • OFF! Multi Insect, rozprašovač, 100 ml 20 %,
  • Diffusil Dry má až 25 %, akurát tento sa nám v praxi neosvečil, ak nie je dobre skladovaný (typicky, ak ho kúpite vo výpredaji po sezóne), namiesto dry môžete mať "špľach" a preč celý obsah jedným stlačením,
  • 25 % má aj špecializovaný OFF! Proti kliešťom, rozprašovač, 100 ml, takže tento by asi mohol byť top pre hubárov, ak má dobrú cenu.
🐯
Na túru si zoberte 2 repelenty - Icaridin na topánky/nohavice ráno, DEET na pokožku popoludní, hlavne na muchy okolo uší 😄

IR3535

Ethyl butylacetylaminopropionate

Je považovaný za najšetrnejšiu z týchto troch hlavných repelentných látok. Akurát, že hmyz síce neštipne, ale na pokožku si sadne.

Koncentrácia a účinnosť: Zvyčajne v koncentráciách 7,5 - 20 %. Účinnosť sa pohybuje okolo 4 - 8 hodín, ale len pri vyšších koncentráciách.

Výhody: Veľmi bezpečný, nedráždi pokožku ani oči, bez zápachu, vhodný pre deti (už od dojčenského veku) a veľmi citlivú pokožku.

Nevýhody: Účinnosť proti kliešťom môže byť nižšia ako pri DEET alebo Icaridine, v závislosti od konkrétnej koncentrácie. A tým, že "neodháňa" hmyz, nie je veľmi vhodný, ak vám poletuje okolo hlavy mračno mušiek.

🐯
Nevýhodou je fakt, že si hmyz na vás sadne, čo môže byť hlavne deťom nepríjemné. Ale ak malo dieťa reakciu na Icaridín (najprv skúste ten Diffusil Family), tak IR3535 by mal byť jemnejší.

Produkty: Predator Repelent Junior: Obsahuje IR3535 15 %, určený pre deti od 3 mesiacov a osoby s citlivou pokožkou. Účinnosť proti kliešťom je udávaná na 2 hodiny.


Látka Proti kliešťom Trvanie Pre deti Poznámka
DEET 20%+ ⭐⭐⭐⭐⭐ 6- 8h ⚠️ Môže poškodiť plasty
Icaridin 16%+ ⭐⭐⭐⭐ 4 - 6h Ideálny na oblečenie
IR3535 ⭐⭐ 2 - 4h ✅✅ Hmyz sadne, ale neštípe

Účinnosť týchto troch látok je opakovane potvrdzovaná vedeckými štúdiami, napríklad štúdiou v Journal of Medical Entomology (Healy et al., 2010), porovnával sa DEET, Picaridin a IR3535 proti kliešťom. Podľa štúdie boli prípravky s 20 % a viac účinnej látky vysoko účinné počas 12 hodín, pričom DEET a Picaridin boli pri tejto koncentrácii rovnako spoľahlivé. Nižšie koncentrácie IR3535 však mali podstatne nižšiu účinnosť.


Existujú aj iné účinné látky, ale je ich na trhu menej a neviem ich účinnosť objektívne posúdiť, osobnú skúsenosť nemám a štúdie sú nejednoznačné. Skeptický som voči ultrazvukovým odpudzovačom, ich účinok na kliešte je sporný, zato bude ultrazvuk určite vadiť zvieratám, okolo ktorých pôjdete - mačkovité šelmy počujú ešte širšie spektrum než pes.

Čo nefunguje: Esenciálne oleje (levanduľa, eukalyptus) môžu voňať pekne, ale proti kliešťom sú neúčinné.

Ak vás kliešť predsa len chytil

Páčidlo, pinzeta, NIE olej ani alkohol

Najviac sa nám pri vyberaní kliešťa osvedčil nástroj, ktorý by mal byť v každom batohu a každej letnej lekárničke. Sú to dve malé "páčidlá" z plastu, malý kliešť - malé páčidlo, veľký napitý kliešť - veľké páčidlo. Mali by to mať v každej lekárni (pýtajte si "odstraňovač kliešťov" alebo "tick remover"). Vidličku páčidla zasunúť pod kliešťa a páčidlom otočiť (jedno do ktorej strany), kliešť sa pustí väčšinou už po jednej otočke.

Ak nemáte tento skvelý nástroj, tak použite pinzetu, ňou nekrúťte, ťahajte pomaly kolmo dohora. Ak kliešť vyšiel celý, ranku dezinfikujte a odfoťte si ju (alebo poznačte dátum do kalendára). Ak sa vám okolo rany objaví červený kruh (tzv. erythema migrans), okamžite bežte k lekárovi - ak je poobede alebo víkend, bežte na pohotovosť. Ak vám pri vyberaní ostal v rane kúsok kliešťa, bežte rovno na chirurgickú pohotovosť, nech vám to odborne vyčistia.

Čo NEROBIŤ: Nepoužívajte alkohol, olej, ani zapaľovač - kliešť môže "zvracať" do rany a zvýšiť riziko infekcie.

Zbytočná informácia na záver: Špecialitou našich lesov, ktorá nie je taká nebezpečná ako kliešť, zato vie byť neskutočne obťažujúca, je kloš jelení (slovensky kuklorodka). Stretnete sa s ním hlavne na jeseň a v lese, ale aj keď je cudzopasník a pije krv, sadne na vás len omylom, jeho cieľom je hlavne vysoká zver. Proti klošom žiaden z týchto repelentov nefunguje a ak máte smolu a trafíte sa akurát do ich rojenia, tiger má pre vás len jednu radu: zakryť hlavu a utekať čo najďalej. Kloš vyzerá na prvý pohľad ako kliešť, ale na rozdiel od neho lieta. Po pristáti na vás však väčšinou zhodí krídla, takže preč už sám nepôjde a musíte ho striasť a keďže je pružný a zaliezavý, nejakých vytrvalcov určite nájdete pod tričkom aj doma po túre. Ale nebezpečné choroby našťastie neprenáša a keď sa na jeseň vyhnete jelením chodníkom (čo je vhodné aj kvôli ruji), tak ich hádam nestretnete.

Pripnuté:

Pohyb

Posledná zmena: jún 23, 2025

Autor

Rastislav Weber 16 článkov

Storybringer. Crafting worlds out of words.

Registrovať do Newslettra

Prihláste sa k odberu nášho newslettra a získajte prístup k prémiovému obsahu.

Komentáre