TL;DR Opálená pokožka nie je zdravá, ale zúfalá. UV žiarenie je zlý brat šabľozubého tigra. "Bronz" je obrana kože, ktorá chráni seba aj celé telo. Každé spálenie sa obranou prerazí a následky poškodenia UV žiarením sa kumulujú. Ak sa chcete vyhnúť melanómu a nemáte záujem o kožu tenkú ako papier a vrásky hlbšie ako Grand Canyon, bráňte sa ako Mandalorian - použite Pevnosť (tieň), Brnenie (ľahké oblečenie), Štít (kvalitná kozmetika) a Meč (antioxidanty a regeneračné látky).
Zrodenie mýtu
Od doby porcelánovej po dobu bronzovú
Po stáročia bola v západnej kultúre cenená bledá, až porcelánová pokožka. Bola znakom aristokracie a vyšších vrstiev. Naopak, opálená koža bola spájaná s robotníckou triedou a roľníkmi. Zmenila to módna legenda Coco Chanel. V roku 1923 sa po dovolenke na Riviére vrátila do práce výrazne opálená a vyvolala senzáciu. Každý chcel byť ako Coco. Z hnedej pokožky sa stal symbol výnimočnosti. Byť opálený bolo "free, cool a in" a po druhej svetovej vojne vybuchol doslova kult opáleného tela.
Intenzívne slnenie podporovali aj lekári - objav vitamínu D bol horúcou novinkou. Akurát, že potom, keď vedci odhalili negatíva opaľovania, slnko už ovládol biznis. Reklamy kozmetického a odevného priemyslu roztočili ruskú ruletu a mýtus zdravého opaľovania tu máme stále. Napriek tomu, že dnes už lekári doslova bijú na poplach - pretože vitamínu D máte dosť už po pár minútach a dlhšie slnenie je len peklo pre kožu. [-1][-2]
Berserkri
Voľné radikály vyvolané UV žiarením
Nie sme rastliny, neživíme sa slnečným žiarením, nám jeho ultrafialová zložka škodí. Spôsobuje nám zápaly, poškodzuje DNA a uvoľňuje voľné radikály - ktoré sa správajú ako berserkri a napádajú okolie.
Keď UV fotóny preniknú do pokožky, ich energia je taká silná, že dokáže "rozbiť" stabilné molekuly v našich bunkách. Energia vyrazí jeden elektrón z páru a z pôvodne slušnej (stabilnej) molekuly je odrazu zlodej. Pretože dieru, ktorú jej vyrazil fotón, chce okamžite zaplniť. A najhoršie je, keď uchmatnutím elektrónu kamarátke vyvolá reťazovú reakciu - každý okradne svojho suseda, až sa odrazu bunkou ženie radikálna lavína. Voľné radikály utíšia antioxidanty, ale ak ich telo nemá dosť a kožou sa ženú berserkri, máme problém.
- Voľné radikály poškodzujú bunky. Robia z ich lipidových membrán doslova rešeto. Predstavte si, že každá bunka je ako balónik naplnený vodou a živinami. Berserkri balón prederavia, bunka postupne stráca vitalitu a odumiera. Vaša koža potom začne pripomínať plot, z ktorého barbarskí Vandali časť tehál ukradli a zvyšok rozkopali.
- Voľné radikály narúšajú vlákna kolagénu. Kým sme mladí, kolagén s elastínom vytvárajú v koži úžasne pravidelnú a hustú 3D sieť vláken. No ako človek starne, kvalita "nití" aj kvalita "tkania" sa znižujú. Namiesto pružín máme v "matraci" slamu a jednotlivé vlákna sú nepravidelné a tenšie. Pri opaľovaní tam navyše pustíme šialencov s motorovou pílou - a naša pokožka sa zmení na pokrčený papier.

- Voľné radikály môžu meniť aj DNA buniek. Pričom DNA vo vrchnej vrstve kože je pri opaľovaní aj pod priamou paľbou - vysokoenergetické UVB žiarenie ničí aj priamo, bez pomoci berserkrov. A na opravu DNA síce máme mechanizmy, ale tie sa s vekom kazia a hlavne pri opakovanom slnení sa môžu kopiť chyby. A chyby DNA sú na začiatku cesty k melanómu, rakovine kože.
Najlepšia obrana
Nie, útok to tentoraz nie je
Pri opaľovaní si naše telo pripadá ako Mandalorian bez beskaru. Koža začne budovať obranu, ale ak telu nepomôžeme vedome, neporadí si.
- Pevnosť
Na slnku strávte iba nevyhnutný čas. Ak sa dá, buďte v tieni. Intenzitu UV paľby meriame UV indexom, je to stupnica od 1 po 11, nájdete ju aj v predpovedi počasia. Hodnoty nad 7 sú nebezpečné, ak nie ste v tieni a nemáte inú ochranu, spálite sa - typický Slovák do 20 minút. Rýchlosť prihorenia závisí od fototypu vašej pokožky, Slováci s bledou pleťou sú väčšinou typ II, ale v praxi ste to určite zažili aj bez návodu: v lete okolo poludnia sa prosto aj na Slovensku spálite ako v Egypte (ak nie ste typ VI: černoch). [-3][-4]

- Brnenie
Ak nemáte možnosť vychutnať si siestu v interiéri a snažíte sa v posledný deň dovolenky vydriapať na Akropolu, chráňte sa oblečením. Nemusíte byť v kompletnom pancieri ako Mandalorian, ani v burnuse ako šejk, ale tieto kúsky oblečenia sú jednoduché, lacné a účinné:
- legionárska šiltovka, resp. doplnok k čiapke, ktorý chráni zátylok a uši,
- rukávniky, bývajú priliehavé (elastické) alebo vzdušné s lemom cez biceps,
- návleky na nohy, štucne - opäť priliehavé alebo vzdušné,
- UV tričko do vody, ktoré chráni aj po namočení, pri šnorchlovaní je najlepšie s dlhým rukávom.
U nás tieto doplnky kúpite najjednoduchšie na čínskych trhoviskách. V bežných obchodoch majú obmedzený výber, často nič a ak, tak za násobne vyššie ceny. Je to sezónna vec, rukávnik nepotrebujete značkový.

- Štít
Odhalenú pokožku ochráni kvalitná kozmetika. Ochranný faktor 30+ na telo, 50+ na tvár a najexponovanejšie partie. Ochranný faktor je veľmi zjednodušene násobič. Ak by ste bez ochrany vydržali nespálení 5 minút, s faktorom 50 je to 250 minút. V praxi je to menej, SPF sa meria v laboratóriu a vy sa natriete určite menej. A nezabúdajte si náter obnovovať, hlavne ak sa kúpete (v mori alebo vo vlastnom pote 😎).
- Na tvár maximálna kvalita, my používame CeraVe Hydratačný pleťový krém SPF 50, pleť je chránená a dýcha, vyskúšaný ho máme aj na dlhých túrach, chráni celý deň (ak nejdete do vody).
- Na telo 30+, v Stredomorí a trópoch 50+. Privátne značky DM sú fajn, nestoja milióny a nebudete nimi podvedome šetriť. DM Balea krémy s SPF 30/50 alebo opaľovacie krémy a spreje DM Sundance.
- Pri vode a do vody len vodeodolné krémy a náter častejšie obnovovať, oslabí ho voda aj utretie uterákom.
Špeciálne a hlavne drahé krémy, mlieka či spreje na celé telo nedávajú veľmi zmysel, dôležité je nebyť na slnku dlho, rozhodne sa cielene neopaľovať. A na tú chvíľu, čo ste vo vode, úplne postačí kvalitná "no name" kozmetika.
Praktický rozdiel SPF 30 a SPF 50 (klik)
Toto je bod, kde často vznikajú mýty. Rozdiel v číslach vyzerá dramaticky, ale v percentuálnej ochrane je to inak.
- SPF 30 blokuje približne 97 % UVB žiarenia (prepustí 3 %).
- SPF 50 blokuje približne 98 % UVB žiarenia (prepustí 2 %).
Na prvý pohľad je rozdiel v ochrane len 1 %. Kde je teda ten háčik?
- Chyba v aplikácii: SPF faktor sa testuje v laboratóriu pri aplikácii veľmi hrubej vrstvy krému (2 mg na cm²). V reálnom živote ľudia nanášajú iba 1/4 až 1/2 odporúčaného množstva. Keď nanesiete príliš tenkú vrstvu SPF 30, jeho reálna ochrana dramaticky klesá, napríklad na úroveň SPF 10-15. Ak však nanesiete príliš tenkú vrstvu SPF 50, stále máte šancu dosiahnuť reálnu ochranu na úrovni aspoň SPF 25-30. SPF 50 vám teda dáva oveľa väčšiu bezpečnostnú rezervu a kompenzuje nedokonalú aplikáciu.
- Kumulatívne poškodenie: Ten 1 % rozdiel sa môže zdať malý, ale ak ste na slnku často, dávka žiarenia, ktorá prenikne do pokožky, sa sčítava. Pre ľudí s veľmi svetlou pokožkou, s históriou rakoviny kože, s poruchami pigmentácie alebo pre deti, je minimalizácia každej dávky UV žiarenia kľúčová.
- Meč
Aj keď ste zahalení a natretí, pokožka ocení, ak jej pomôžete aj zvnútra. Okrem kolagénu, luteínu a Omega 3 mastných kyselín, ktoré berie priateľ šabľozubého tigra tak či tak každý deň, je vhodné cez leto doplniť:
A ako Antioxidanty. Tíšia berserkrov a hádžu sa do cesty UV lúčom skôr, než voľný radikál vytvoria. Sú to najmä prírodné farbivá - karotenoidy ako betakarotén, astaxantín, lykopén či luteín. Vitamíny C a E sú zasa ako Castor a Pollux, spolu dokážu viac ako osve. Vitamín E je rozpustný v tukoch a posilňuje membrány a vitamín C pomáha Éčko recylovať, keď je už unavené, takže účinkuje dlhšie. Céčko tiež podporuje tvorbu kolagénu. Silnými antioxidantami sú aj polyfenoly, pri nich sa nespoliehajte na výživové doplnky, radšej siahnite po kvalitnom čaji - bohatým zdrojom polyfenolov je matcha.

B ako Béčko. Niacínamid (vitamín B3) hrá kľúčovú úlohu pri oprave poškodenej DNA. Dopĺňa palivo unaveným a poškodeným bunkám, aby DNA opravovali ľahšie a dôslednejšie. Pre telo sú vitamíny zo skupiny B dôležité všetky, takže netreba váhať a tzv. B komplex pridať do zoznamu suplementov. Béčok máme spravidla dosť aj v bežnej strave, ale v lete, keď sú na kožu kladené zvýšené nároky, nezaškodí suplement. Ideálne kombo s kolagénom a vitamínom C, je to základ pre regeneráciu kože. Aj pri béčku vám však hrozí Teória trójskeho coňa, B-komplexy síce majú tradíciu výroby, ale ten od Zentivy, čo vyzerá ako poctivý socialistický B komplex, neobsahuje B12, B9 ani B7. Všetky béčka v dostatočnej dávke obsahuje napríklad Befoli od fínskej firmy Vitabalans. Môj favorit Jamieson má B komplex tiež, ale jeho verzia obsahuje konské dávky vhodné skôr na jednorazovú kúru pri ich nedostatku.
Trochu otázna je tajná zbraň proti spáleniu slnkom s následkami: Polypodium leucotomos. Tento extrakt z tropickej paprade účinkuje podľa štúdií na viacerých frontoch, je silným antioxidantom, chráni DNA a Langerhansove bunky, a redukuje zápal. Ale štúdie sa týkali vysokorizikových pacientov, takže oprávnenosť suplementácie p. leucomotos u hocikoho je otázna. U nás ju predávajú niektoré "zdravé" eshopy, stretnete sa s patentovaným extraktom Fernblock®. [-5][-6]
S týmito znalosťami sa už môžete vybrať aj na Tatooine a budete chránení ako Mandalorian. A pre istotu si to ešte zhrnieme:
- Opaľovanie, teda zámerné vystavenie sa UV žiareniu, nám škodí. Aj opaľovanie na pláži, aj v soláriu. Opálená pokožka nie je zdravá, ale zúfalá.
- V lete sa držte v tieni. Na výletoch sa zahaľte a natrite kvalitnou kozmetikou. Pri vode sa nekúpte v čase obeda a používajte vodeodolné krémy, ktoré si aspoň raz za dve hodiny obnovíte.
- Jedzte veľa zeleniny, tzv. stredomorská diéta je plná antioxidantov. A do každodennej suplementácie si ku kolagénu, Omega-3 a luteínu doplňte aj B komplex.
Tieto informácie majú samozrejme edukačný charakter a nenahrádzajú individuálne odporúčanie dermatológa. Moja kožná lekárka ma po návrate z Grécka pochválila - opálený som bol mierne a rozdiel pod plavkami a mimo ne bol skoro nebadateľný (a nebolo to tým, že sme sa kúpali na nudapláži 🙃)
Zdroje kožno-slnečných tvrdení
- https://www.health.com/how-much-sun-for-vitamin-d-11754641 "How Much Sunshine Do You Need for Optimal Vitamin D Levels?"
- https://www.skincancer.org/blog/sun-protection-and-vitamin-d/ "Sun Protection and Vitamin D - The Skin Cancer Foundation"
- https://www.aad.org/media/stats-sunscreen "Sunscreen FAQs - American Academy of Dermatology"
- https://www.aad.org/public/everyday-care/sun-protection/shade-clothing-sunscreen/how-to-apply-sunscreen "How to apply sunscreen - American Academy of Dermatology"
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10381169/ "Clinical Applications of Polypodium leucotomos (Fernblock®)"
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27367679/ "Fernblock (Polypodium leucotomos Extract): Molecular Mechanisms and Pleiotropic Effects in Light-Related Skin Conditions, Photoaging and Skin Cancers, a Review"
Komentáre